A vizsgálat a páciens személyes adatainak felvételével kezdődik, ezután az anamnézis keretén belül rögzítjük meglévő szemüvegének adatait, esetleges korábbi szembetegségeit. Feltárjuk az esetleges betegségeit (pl. cukorbetegség) illetve, hogy van-e gyógyszerallergiája. Üzletünkben a 14. életévét még be nem töltött fiataloknak, kisgyermekeknek csak szemész szakorvos által elvégzett vizsgálati eredmény alapján tudunk szemüveget készíteni.
Tulajdonképpen a szemvizsgálat már akkor megkezdődik, amikor a látogató belép az ajtón, mivel akár már elsőre feltűnhet a hunyorítás, vöröses szemhéjak – ezek a jelenségek fénytörési hibára utalhatnak, a kissé ferde fejtartás pedig szemizom gyengeség jele lehet. Komputeres szemvizsgáló berendezéssel megmérjük a szem fénytörési hibáit, a szaruhártya szabálytalanságát. Ha bármilyen eltérést találunk, különböző erősségű próbalencséket helyezünk a próbakeretbe és külön-külön mindkét szemnél a látást teljesre kijavítjuk. Negyven évnél fiatalabb pácienseknél legtöbbször a távoli szemüveg egyben az olvasó szemüveg is. Számítógép előtt dolgozóknál, már 20-30 éves korban is gyakran nehézséget okoz a sok közeli munka ezért speciális szemüvegre szorulhatnak.
A vizsgálószéktől 3 vagy 5 méterre van az olvasótábla, rajta fentről lefelé egyre kisebbedő számok, betűk. Ezek leolvasásával a távoli látás élessége határozható meg. A 45 év felettieknél már rendszerint problémát okoz az olvasás. Olvasó próbát adunk kézbe, melyen különböző nagyságú betűkkel ellenőrizhetjük, hogy megfelelő-e az olvasó szemüveg. Réslámpás vizsgálat: A szem elülső részét vizsgáljuk nagy nagyítással. Az igények és a munkakör pontos leírása segít abban, hogy mindenkinek a legmegfelelőbb szemüveget vagy munkaszemüveget tudjuk ajánlani. Idős hölgyek gyakran tűt, cérnát, mások a kedvenc újságjukat hozzák magukkal „olvasópróbának”, mert biztosan szeretnék tudni, hogy azt is jól látják új szemüvegükkel.
A vizsgálat végén a pupillán keresztül bevilágítunk és az üvegtest és a szemfenék állapotát vizsgáljuk. Sokan kérdezik: mit látunk ilyenkor? Vizsgáljuk a látóidegfőt, ez a látóideg belépési helye a szembe: ez egy kerek, krémszínű folt, melynek a közepéből lép ki a piros főartéria és oda tér vissza a vöröses fővéna. Láthatjuk, hogy lüktetnek az artériák a szívveréssel összhangban. A magas vérnyomás, a cukorbetegség megváltoztatja az erek állapotát és az ideghártyán is jellegzetes elváltozásokat okoz. A családorvos is gyakran küldi fejfájás esetén szemorvoshoz betegét, nem csak azért, hogy nincs-e szüksége szemüvegre, hanem azért, hogy a szemfenéken nincs e valamilyen agyi folyamatra utaló jel.